Húsvét – az ünnep kapcsán
eszembe jutott, hogy mennyivel másként ünnepeltünk régen, amikor gyerek voltam, otthon a falumban. Persze falun szinte mindenki ismer mindenkit – amit városban lakva nem tapasztalhat meg az ember – és akkoriban igazán szerencsés helyzetben voltunk, mert egy nagy család gyerekeiként az ünnep mindig nagy nyüzsgést és rokonlátogatást is jelentett. E mellett megvolt egy íratlan menetrend, amihez a többség tartotta magát. És ez pl Húsvét előtt már a nagyböjtben elkezdődött, azaz hosszan készültünk, külsőleg és lelkiekben is. (Gyerekként azért ez könnyebb volt, nem volt rajtam a család, a munkahely és a háztartás stb gondja…) Volt idő részt venni a nagyheti szertartásokon, elcsendesedni, befelé fordulni. Húsvét vasárnap és hétfő pedig az ünneplésé volt: rokonlátogatás, nagy összejövetelek, hétfőn pedig nagy izgalommal vártuk a locsolókat és eszünkbe nem jutott volna, hogy akkor elutazzunk tavaszi wellness-hétvégére, hogy ne locsoljanak meg kölnivel, mert attól büdös lesz a hajunk!
Milyen furcsák is vagyunk, mi magyarok! Van egy ünnepünk szép, régi különleges szokásokkal, hagyományokkal, de nekünk nem kell. Helyette divatos nyugati szokásokat veszünk át, Valentin nap és Halloween próbál rávenni bennünket, hogy vásároljunk minél többet.
Az én korosztályomnak még jó, mert van mire emlékezni. De a mostani gyerekeket már nem tanítják meg a szüleik a húsvéti szokásokra, esetleg az iskolában tanulnak róla, de nincs lehetőségük megélni az ünnepet családi környezetben.