Gyümölcsoltó Boldogasszony
A római katolikus egyház szerint március 25-e Jézus fogantatásának ünnepe, az angyali üdvözlet napja, az egyik legjelentősebb Mária-ünnep. Az egyház Jézus szeplőtelen fogantatását (Conceptio Domini) köti e dátumhoz, amiről 624 óta megemlékeznek. Rómában a neve “Annuntiatio Domini” volt, azaz az Úr hírüladása, így az örömhírvivés ünnepe is ez.
Számos elnevezése él még e napnak: “Máriának hirdetett nap”, Testbefogadó boldogasszony napja”, “Boldogasszony fogadása”.
A magyar vallásos néphagyomány szerint március 25-e az oltás, a szemzés napja. Országszerte általános szokás, hogy a jó termés érdekében ettől a naptól kell a fák oltását megkezdeni, és az oltott fát nem szabad levágni, mert vér fog folyni belőle. Az ünnep magyar elnevezése innen eredeztethető, mivel Isten fia beoltotta magát az emberiség vad fájába, hogy nemesebbé váljuk, ugyanígy nemesebbé válik a fa és annak gyümölcse az oltás által.
“Az Ige úgy lett emberré, hogy egy Szűz a mi emberi fajtánkból letérdelt az angyal üzenete előtt, és szívének szabadságában, teljesen ráhagyatkozva Isten akaratára így szólt: “Legyen nekem a te igéd szerint.” Isten azt akarta, hogy teremtményének ez a szabad szeretete legyen az a “kapu”, amelyen át az Atya örök Igéje bevonult a világba, hogy mindörökre befogadja e világot saját életébe. Így akart e világra jönni. Ezért Mária, ez az egyszerű názáreti lány az örök Irgalom kapuja, a mennyország ajtaja, amelyen át Isten megváltó kegyelme elért bennünket, s így újra odakapcsolhatjuk életünket Isten életéhez. ” (Dolhai Lajos)
Puszta Sándor
Annunciáció
…Nem lehet tudni, honnan vette e száj a szókat,
mert rajta még sosem volt beszéd.
A szél elállt, a mindenség alélt,
a Kezdet szól így, s benne a Vég.
Aztán csak mondta, feledve,
hogy otthona az Ég.
S akihez szólt: