Gondolatébresztő 3.

 





 





füveskönyv



Olvastam egy könyvajánlót a Nők lapjában egy 2010-ben megjelent könyvről,  Irvin D. Yalom amerikai író A Schopenhauer-terápia című regényéről, két részlet is megragadott belőle:





 



„A legtöbben, ha végül visszatekintenek, látják, hogy egész életükön keresztül „ideiglenesen” éltek, s elcsodálkoznak, hogy az, amit rá se nézve, ki sem élvezve elmúlni hagytak, az volt éppen az életük, az volt, aminek a varázsában éltek.” (A. Shopenhauer)











„…mindig azt hitte, az élet java, legzamatosabb része még hátravan, ezért mindig a jövőt várta. A jövőt, hogy idősebb, okosabb, híresebb, gazdagabb legyen.”











Két régen kimásolt idézetem jutott eszembe a fentieket olvasva:











„Élj úgy, mintha másodszor élnél! Mintha az elsőt teljesen elrontottad volna. De mindebből most tanultál.” (Victor E Frankl)











A másik egy könyvből van, érdemes elolvasni,  talán ez a pár sor összegzi a mondanivalóját:











„Ő az, valóban; most hogy közelebb ért, nagyon is jól fölismerhető. Arcán nyoma sincs fájdalomnak. Nem lázadt fel tehát, nem adta be a lemondását; szó nélkül lenyelte az igazságtalanságot s most visszatér állomáshelyére. Lelke mélyén még némi félénk elégedettség is lappang: nem változik meg hirtelen egy csapásra az élete, újra beilleszkedhet régi szokások közé. Azzal áltatja magát, hogy egyszer eljön majd a dicső visszavágás órája – azt hiszi rengeteg ideje van még, így hát lemond a mindennapok küzdelmeiről.





Igen, eljön a nap, gondolja, amikor gazdagon kárpótolják mindenért… Ám közben elébevágnak a többiek, útját állják, hogy elsők lehessenek, s íme, máris tovairamlanak, mit sem törődve vele. Zavartan néz utánuk, amint eltűnnek a messzeségben, szokatlan kétségek nyugtalanítják: hátha téved … hátha csak afféle átlagember ő is, akit csak középszerű sors illet.





….





Mert igen, egy idő óta érthetetlen szorongás gyötörte, hogy nem jut valamire ideje, hogy váratlanul, készületlenül éri valami fontos esemény.





Végül is a közös sorsban talált vigasztalást, abban, hogy lám, a többi tiszt ugyanolyan száműzetésben él; az meg sem fordult a fejében, hogy tán a gyöngék a legyőzöttek ők, hogy példájuk cseppet sem követésre méltó.”





        /részlet Buzzati: Tatárpuszta című regényéből/







füveskönyv



 

Tovább a blogra »